Tämän hiihtokauden viimeinen hiihto, Saanan 70. hiihto Kilpisjärvellä hiihdettiin Juhannusaattona!
28.6.2015

Helsingin Sanomat uutisoi 19.6.2015 " Kilpisjärven hiihtokilpailut käytiin "loistavissa olosuhteissa" - latua pidennettiin viime vuodesta.
Tosiaan tänä vuonna latua oli 350 metriä, kun sitä viime vuonna oli noin 100 metriä. Luntakin oli tänä vuonna hiihtoreitillä lähes metrin paksuudelta.
Saanan hiihtoja on hiidetty vuodesta 1946 eli tänä vuonna oli 70. juhlahiihto. Hiihtoon otti osaa 96 rohkeaa hiihtäjää. Sarjoja oli lähes kaikille.
Sarjoja juhannushiihtoihin tehdään tilanteen ja osallistujien mukaan, kertoo kisoja 25-vuotta järjestämässä ollut Antti Honkanen. Mm. synttärisankareille on tehty omat sarjansa. Tänä vuonna erikoisimpia osallistujia olivat maitotyttö ja tandem-hiihtäjäpari.
Tässäpä tämän vuotisten sarjojen voittajat:
TYTÖT alle 12 v: Sara Ollila TYTOT alle 17 v: Alina Heikka
IKINUORET NAISET: Tanja Eloranta POJAT alle 12 v: Jaako Pylväs
KONKARIMIEHET: Timo Kangasvuo MIEHET: Samuli Ollila
KANSAINVÄLINEN SARJA: naiset Tina Jansson, Ruotsi; miehet Johan Sjödahl, Ruotsi
Mastereiden piirissä liikkuneiden vahvistamattomien huhujen mukaan aikoo joukko Mastereita päättää hiihtokauden 2015-2016 Saanalla Juhannusaattona 2016.
Saanan Juhannuksen urheilutapahtumiin kuuluu hiihdon lisäksi tunturisuunnistus ja Saanan päälle juoksu. (JT 28.6.2015)
